Oktoober


Ootuspäraselt lisandus oktoobri kuuga kõige rohkem rõngaleide luikedelt. Sellegi poolest oleks oodanud võistlejatelt kamba peale pisut suuremaid skoore. Põldudele maandunud laulu-väikeluige salgast on suurt kaelarõngast võrdlemisi lihtne linde hirmutamata ära lugeda. Luigesalka teeäärsel põllul märgates tasub mõneks minutiks kinni pidada, luiged üle lugeda ja rõngad kirja panna. Kui kevadrändel domineerivad hanelistest rõngastega suur-laukhaned, siis sügisel teevad meie põldudel peatusi pigem valgepõsk-lagled. Valdav osa nende rõngaleidudest ongi pärit sügishooajast. Sageli seltsivad nende salgad samuti koos luikedega, andes juurde põhjust taamal luigesalka märgates teha üks peatus.
Rändepeatus. Foto: Tiiu Tali

Kevadest saati ootasin, et skoor saaks avatud ka röövlindudega ning väikese hilinemisega saab nüüd lõpuks ka sinna lahtrisse linnukese kirja panna. Renno luges ootuspäraselt ära suur-konnakotka rõnga.
Hea uudis on ka see et võistlejate nimekirja lisandus uusi nimesid. Kuna iga rõngas loeb, ei tasu oma loetud rõngaid sahtlisse koguda vaid tasub leiust kindlasti teada anda.
Võistluse liidripositsioon on veenvalt kindlustatud (Arnold - 413), ent teise ja kolmanda koha vahe on kõigest 2 punkti (Ranno – 126, Irja - 124). Samuti võib päeva pealt muutuda enim liike kogunud rõngalugeja edetabel (Arnold – 12, Irja – 11, Tarvo – 10).
Lõpusirge paistab, ent ka sügisilmadega talvekuud võivad üht-teist põnevat pakkuda. Kuniks kraadid pole veel tugevasti miinuspoolele langenud võib rõngapunkte skoorida nii põldudelt, veelt kui ka näiteks jäätmejaamadest. Kindlasti tasub jõulukuul hoida silm peal ka lindude söögimajal, mis võib pakkuda elevust mõne rõngaga värvulise näol.
Oktoobrikuu seisuga on võistlejatel ära loetud 533 rõngast 23 liigist:
ANSALB – 319
LARCAN – 59
LARRID – 46
BRALEU –25
CYGCOL – 23
GRUGRU – 10
LARARG – 9
CYGCYG – 8
ANSFAB, PHACAR – 6
CALALP, LARFUS – 5
TRITOT – 2
NUMARQ, HYDMIN, CYGOLO, HAEOST, UPUEPO, EGRALB, CORFRU, MOTFLA, ANSANS, AQUCLA – 1




Kommentaarid